Včelaři Hradčovice

Aktuality

8. 4. 2018 Varroáza a mor včelího plodu jsou, bohužel, stále aktuálními problémy, se kterými se včelaři musejí potýkat. Proto jsme požádali našeho nového člena naší místní organizace pana Vojtěcha Daňka, aby se s námi podělil o své znalosti v této problematice, nabyté na kurzech Letních škol nástavkového včelaření, které v minulosti organizoval. Tady se setkával s osobnostmi, zabývající se výzkumem včel a nemocí, např MVDr. Zdenek Klíma z Mendelovy univerzity v Brně. Uspořádali jsme besedu na téma Tlumení včelích nákaz. Pan Daněk nám představil novinky v léčení, šetrnější k přírodě a nové metody vyšetření včelí Varroázy. V diskusi jsme se vzájemně podělili o zkučenosti. Besedu považujeme za velmi prospěšnou.


25. 6. 2017 Včelaři z Hradčovic a děti z včelařského kroužku prezentovali svou činnost na oslavách Dne obce Hradčovice u příležitosti 770. výročí první písemné zmínky. Včelaři nabízeli medové pivo, medové pečivo a med. Členové kroužku nabízeli med ze své včelnice v Chrástce. Na slavnostním obědě starosta obce Jan Popelka předal předsedovi  ČSV Hradčovice Josefu Šobáňovi pamětní list.


22. 9. 2016 Vedoucí včelařského kroužku v Hradčovicích Miloš Čuda převzal v Otrokovicích ocenění za dobrovolnou práci s dětmi a mládeží od představitelů Zlínského kraje, hejtmana Stanislava Mišáka a radního pro školství, mládež a sport Petra Navrátila.

„Velmi si vážíme všech dobrovolníků, kteří ve výchově dětí a dospívajících vidí své poslání a jsou ochotni věnovat této práci svůj čas, ale také nadšení pro věc, což je samo o sobě ohromným pozitivním návodem. Přitom je zajímavé, že to jsou často lidé, kteří jsou značně vytíženi ve svých profesích, mají povinnosti v rodinách, případně se angažují i v občanském životě, a přesto si vyčlení čas i na tuto činnost,“ řekl hejtman Stanislav Mišák. „Samozřejmě jsem si vědom, že vklad, kterým dobrovolníci obohacují naši společnost, nelze adekvátním způsobem vyjádřit, natož pak odměnit. Dovolím si tedy vyslovit své přání, aby výchova mládeže byla pro všechny letošní oceněné a vůbec pro všechny, kdo se podobným způsobem angažují, radostí, štěstím a naplněním,“ vzkázal oceněným hejtman Mišák.


V neděli 18. 10. od 14.30 hod. bude v sále kulturního domu ve Veletinách přednášet MUDr. Jana Hajdušková na téma využití včelích produktů pro zdraví. Přednáška je určena nejen pro včelaře, ale i pro nevčelařskou veřejnost.

14. 2. 2015 15:00 ve Vlčnově na téma včelí nemoci a jejich léčení, pro plánování kapacity sálu je nutné se přihlásit předem  na mail: vlastikkovar@seznam.cz Místo konání pořadatelé oznámí cca 1-2 dny před přednáškou.

12. 4. 2014 včelařská akademie v Otrokovicích - celodení akce s několika přednáškami, výstavou a doprovodnými akcemi. Pozvánka a informace najdete zde: http://csvoozlin.cz/vcelarska-akademie/Nová rubrika

Na stránky jsme přidali novou rubriku "Napsali o nás" o tom, co o nás bylo publikováno, nebo čím jsme sami přispěli do Hradčovských listů, Veleckého, nebo Drslavského zpravodaje.

http://hradcovice.cz/vcelari/index.php?id=napsali-o-nas


Výroční členská schůze 2014

9. února se na Obecním úřadě v Hradčovicích konala výroční členská schůze, kde jsme zhodnotili uplynulý rok a diskutovali o aktuálních problémech včelařství. Hosty na schůzi byli starosta Hradčovic pan Jan Popelka, starosta Drslavic pan Rostislav Mihel a jednatel okresní organizace včelařů pan František Nešpor, autor včelařské naučné stezky v Ostrožské Nové Vsi, autor knihy Včelí království a dlouholetý vedoucí včelařského kroužku v Ostrožské Nové Vsi.
Dokumenty ze schůze najdete na stránce: Pro včelaře / dokumentyDrslavské slavnosti 2013

V červnu 2013 jsme se prazentovali na Drslavských slavnostech v areálu TJ Drslavice. Ve stánku jsme nabízeli včelařské produkty - med, medáče, medovinu a medové pivo. Děti ze sousedního stánku ZŠ hradčovice společně s uměleckými výrobky z kroužků nabízeli med ve zdobených skleničkách a představovali svou činnost ve včelařském kroužku.


Výsledky vyšetření měli 2013

Výsledky vyšetření zimní měli na roztoče Varroa jsou v letošním roce vynikající, průměrný počet roztočů na včelstvo je 0,25 a jen jeden včelař v naší organizaci měl na jednom ze dvou vzorků 4 roztoče na včelstvo, tedy těsně nad limitem. Dlouhodobý republikový průměr stanovišť s výskytem nad 3 roztoče je přes 10%. Každý včelař dostal informaci o výsledku vyšetření vlastních vzorků.

Zdroj: vyšetření KVS, http://www.beedol.cz/2012/zimni-mel-2012-vysledky/


Výroční členská schůze

3. 2. 2013 se na OÚ v Hradčovicích výroční členská schůze. Doklady jsou k dispozici v dokumentech v menu ne těchto stránkách.


Parafinování nástavků

Včelaři z Drslavic u Uherského Brodu nabízí kvalitní parafinování nástavků. Podrodné informace a kontakty jsou v rubrice Aktuální informace


Dny obce 2012

V červnu 2012 jsme se prezentovali na tradiční akci "Dny obce Hradčovice". Návštěvníci měli možnost ochutnat speciality s medem, medové marlenky, pivo "Kvasar" Černá Hora s přídavkem medu, medovinu a podívat se práci dětí z včelařského kroužku.


Více i medovém pivu: Pivo vyznačující se dobrou pěnivostí, zlatožlutou až zlatohnědou barvou, dobrého řízu a plnosti, která podněcuje k dalšímu napití a odpovídá charakteru českých piv středně prokvašených. Vyznačuje se jemnou vyrovnanou hořkostí a jemnou medovou příchutí mírně nasládlého charakteru.


Včely v událostech v regionech

V České televizi v událostech z regionů odvysílali krátkou reportáž o průběhu letošního jara, vlivu počasí na včely a snůšku, a kvalitě medu. Reportáž je součástí událostí v regionech od 16. minuty.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/312281381900609-udalosti-v-regionech-vikend/


Nové stránky

První novinkou na těchto stránkách je samotné založení stránek. Na jedné straně je to pro nás veliká událost a pokrok, na druhé straně dnes pro každou organizaci dnes téměř samozřejmost. Stránky jsme spustili s vědomím, že tady zpočátku nebude velké mmnožství informací. Ty budeme postupně přidávat, doplňovat, aktualizovat a web vylepšovat. Stránky by měly sloužit začínajícím i pokročilým včelařům, členům včelařského kroužku, ale i nevčelařům. Budeme se snažit o to, aby zde pro sebe každý našel něco zajímavého. Chceme tím oživit zájem o práci včelařů a výsledky jejich práce.


Co je to pekařský med

V obchodech může zákazník narazit na med s označením "Pekařský med" se kterým se dosud nesetkal. Jde o výrobek horších vlastností a kvality, který je určen ke konzumaci až po tepelném zpracování a nesmí být v obchodech označován jako "včelí med". Více se o Pekařském medu můžete dočíst v článku Státní veterinární správy.
eagri.cz/public/web/svs/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2012_pekarsky-med-patri-do-peceni.html