Kostel ze čtrnáctého století prochází obměnou

24.102004

SLOVÁCKÉ NOVINY, pátek 8.10. 2004,Pavel Bohun

Hradčovice • Vedení obce se pro někoho možná překvapivě ujalo rekonstrukce tamního kostela. Kromě činností, kterými se Hradčovičtí snaží vyšperkovat veřejná prostranství, jak položením několika stovek metrů čtverečních zámkové dlažby, tak výstavbou opěrných bezpečnostních zdí v části obce Lhotka, si vyžadují organizátorský přístup i práce na tak vzácném objektu, jakým pro každou obec kostel bezesporu je.

Tamní chrám prochází již druhýni rokem rozsáhlou rekonstrukcí rovněž pod dozorem starosty Hradčovic Antonína Šrámka. „Ujal jsem se i opravy kostela, neboť našemu panu faráři je jedenaosmdesát let a navíc se momentálně zotavuje po operaci. Veškeré opravy chrámu zasvěceného všem svatým jsou hrazeny ze sbírek věřících a obec se na nich zatím finačně nepodílí,“ přiznal Šrámek.

Pracovní ruch neutuchá ani v okolí rekonstruovaného kostela    Foto : Pavel BohunS vervou se Hradčovičtí pustili do práce kolem kostela již v minulém roce, kdy kompletně opravili jeho fasádu se střechou, na níž provedli výměnu všech klempířských prvků. Letos zahájili práce vystavěním téměř čtyřicetimetrové zídky, která má za úkol zajistit mohutný svah mezi kostelem a farou. V náročných podmínkách nepřístupného terénu tam práce postupovala mravenčím tempem. „Tuto akci ve výši dvě stě padesát tisíc korun jsme hradili z rozpočtu obce, protože šlo o výstavbu zídky na obecním pozemku,“ vysvětloval starosta. Po dokončení zajišťovací zídky přišla na řadu plánovaná malba interiéru kostela. „Původní záměr vymalovat po osmnácti letech náš kostel se ukázal nedostatečným a bylo patrné, že bude třeba rozsáhlejších úprav. Po sejmutí modřínového obložení jsme zjistili, že zdi v těchto místech musíme odvzdušňovacím kanálkem odvlhčit. Tím jsme také splnili jednu z podmínek památkového úřadu, neboť zdejší kostel je objektem chráněným státem a na veškeré stavební zásahy je tímto úřadem nahlíženo přísněji než na jiné. My jsme ale rádi, že nám památkáři vyšli vstříc a povolili s veškerými úpravami interiéru také instalaci podlahového topení, které v zimě prospěje jak lidem uvnitř, tak objektu samotnému,“ řekl Šrámek. Po dokončení sanačních omítek čeká tuto regionální sakrální stavbu, jejíž historie sahá až do čtrnáctého století, výměna dřevěného presbitáře za mramorový.

Náklady letošních rekonstrukčních zásahů zafinancuje farnost Hradčovice v drtivé většině ze sbírek věřících. Krajský úřad památkové péče uvolnil na výmalbu a provedení sanačních omítek tohoto státem chráněného objektu 80 tisíc korun, což je asi desetina částky, kterou budou veškeré opravy vyžadovat.

Obecní úřad Hradčovice

Hradčovice 168, PSČ 687 33
email: obec@hradcovice.cz
tel: 572 671 102 - starosta  

       572 671 103 – Obecní úřad

ID datové schránky - qq4bd3e   

 

Úřední hodiny

Po 7:30 – 16:30

Út 7:00 - 15:30

St 7:30 – 17:00

Čt 7:00 - 15:30

Pá 7:00 - 14:00

Polední přestávka 11:30 – 12:00