Pohled rodáka na současné Hradčovice

11.112009

Z rodných Hradčovic jsem odešel před více než 60 roky, brzy po II. světové válce, jako tehdy mnoho jiných. V kraji okolo Uh. Brodu to ani jinak nešlo, pracovních možností bylo velmi málo, muselo se "do světa". Na rodnou dědinu jsem však nikdy nezapomněl a pravidelně se sem rád vracím k rodině a přátelům, několikrát do roka. Často po obědě posloucháme s manželkou dechovku Jarka Buráně, fandím už léta  hradčovským fotbalistům a těší mě, že se nyní často píše o Hradčovicích i v novinách a časopisech.

Ještě větší radost mám, jak naše vesnice vzkvétá a nebojím se napsat, že se řadí mezi nejlepší a nejkrásnější vesnice kolem Uh. Brodu. Jistě proto oprávněně získává uznání a ocenění v rámci okresu i Zlínského kraje.

Je pravdou, že v nedávné minulosti se toho u nás moc nedělo. Až výstavba sportovní haly u fotbalového hřiště a krásného sklepa ve Chrástce zhruba před 20 lety jakoby začala novou etapu budování vesnice. Oprava kostela, rekonstrukce školní budovy, vkusná úprava středu dědiny včetně modernizace hostince "U Holubů" poskytuje na vesnici nový a krásnější pohled. Vkusné obnovení kapličky Panny Marie a pramene "Šimůnka" a jejího okolí vzbuzuje mnoho vzpomínek na toto památné místo pro Hradčovjany. Dostavba budovy OÚ na společenské využití a vybudování víceúčelového hřiště u školy je vynikající výsledek  a ocenění práce vedení obce.  Za podobné zařízení by se nemuselo stydět ani větší město. 

Je pravdou, že mnoho občanů bere tyto skutečnosti jako samozřejmost a nevidí tu obrovskou organizátorskou práci, nekonečné žádosti a jednání při zajišťování financí a další problémy a starosti s tímto spojené. Něco o tom vím z vlastní zkušenosti, mých skoro 80 let  života mě opravňuje to ocenit.

Vím, že ve vesnici jsou i jiné, méně příjemné starosti a problémy. Musí se řešit sousedské vztahy, nespokojenost, stížnosti a také různé názory lidí na život v dědině.  To ale už patří k životu a věřím, že i toto se daří ke spokojenosti většiny řešit. I když ne vždy.

Věřím, že jste v Hračovicích ještě neřekli poslední slovo a naši dědinu budete dále budovat a zkrášlovat. K tomu přeji mnoho zdraví a pohody do budoucna.

Vladimír Janošek z Prostějova

Obecní úřad Hradčovice

Hradčovice 168, PSČ 687 33
email: obec@hradcovice.cz
tel: 572 671 102 - starosta  

       572 671 103 – Obecní úřad

ID datové schránky - qq4bd3e   

 

Úřední hodiny

Po 7:30 – 16:30

Út 7:00 - 15:30

St 7:30 – 17:00

Čt 7:00 - 15:30

Pá 7:00 - 14:00

Polední přestávka 11:30 – 12:00